20 grudnia, 2016 . Ilona Kozłowska

Grudzień to czas wigilijnych spotkań i wspólnego biesiadowania. Zazwyczaj firmy już w listopadzie rozpoczynają przygotowania do świątecznych spotkań, ale zdarzają się też takie, które chcą zorganizować Christmas Party na ostatnią chwilę – tu mogą się rozczarować. Wiele agencji eventowych i firm cateringowych na początku grudnia nie ma już wolnych terminów, dlatego lepiej pomyśleć o wigilijnym biesiadowaniu już w listopadzie.

Każda firma organizuje takie spotkanie na swój sposób i nie w każdej firmie jest tak samo. Grudzień to także czas podsumowań, więc każde spotkanie zaczyna się od krótkiej prezentacji, nagród, wyróżnień, a także prezentów dla pracowników. Po części oficjalnej można już bez stresu uczestniczyć w wigilii firmowej i to właśnie na ten moment wszyscy czekają najbardziej.

Wigilia firmowa może zostać zorganizowana na kilka sposobów, które oczywiście uzależnione są od tego, jakim budżetem dysponuje firma lub jakie ma standardy. Z tymi standardami z czasem jest problem, ale o tym innym razem. Istnieje kilka form organizacji wigilijnego spotkania i każda z nich jest trafnym rozwiązaniem. Wystarczy tyko odpowiednio dopasować je do swoich potrzeb.

Wigilia fast

To spotkanie polega na dowozie jedzenia do siedziby firmy. Z reguły nie organizuje się nic więcej prócz jedzenia. Firmy cateringowe w zależności od potrzeb zamawiającego dostarczają wigilijne potrawy wraz z odpowiednią zastawą. Zazwyczaj odbiór naczyń odbywa się tego samego dnia po zakończonym spotkaniu. Na takie rozwiązanie decydują się małe firmy, zatrudniające 30 – 50 pracowników.

Wigilia w trakcie pracy

Z takiej formy korzystają już firmy, które zatrudniają 100-150 osób. Spotkanie zorganizowane jest w ramach godzin pracy i z reguły trwa około 2 godzin. Firma zamawia catering, a do obowiązków firmy cateringowej należy nakrycie stołów, przygotowanie stanowisk wydawczych oraz obsługa spotkania. Wigilia w trakcie pracy to najbardziej popularny sposób na organizację firmowej wigilii. Jest czas na krótkie podsumowanie roku i jest czas na konsumpcję i rozmowy przy karpiu. Prócz zaplanowanej konsumpcji, niektóre firmy decydują się na organizację małej atrakcji, choć w wielu przypadkach są to świąteczne utwory i upominki dla pracowników.

Christmas Party

Christmas Party króluje wśród firm zatrudniających 150-300 pracowników. Organizacja takiego wydarzenia wymaga zdecydowanie większego zaangażowania. Tu nie tylko catering odgrywa istotną rolę, ale również atrakcje, które towarzyszą spotkaniu. Nie może zabraknąć sceny, zespołu czy dj, który poruszy parkiet. Christmas Party to impreza trwająca kilka godzin i przeważnie kończy się późnym wieczorem. Taka wigilia firmowa wymaga wypełnienia czasu i zapewnienia atrakcji uczestnikom. Standardowo spotkanie zaczyna się wystąpieniem prezesa firmy oraz podsumowaniem minionego roku. Christmas Party można zorganizować w siedzibie firmy lub w wynajętej sali. Takie wigilijne spotkanie to spore wyzwanie dla catringowców i event managerów.

Wigilia w restauracji

Wigilia w restauracji to idealne rozwiązanie dla firm, które nie mają w swojej siedzibie odpowiedniego miejsca na organizację wigilii lub po prostu chcą ten czas spędzić poza murami swojego biura, a nie mają zamiaru organizować sporej imprezy. Często takie rozwiązania wybierają małe firmy, stowarzyszenia, organizacje studenckie. Dlaczego restauracja? Bo ni wymaga to większego nakładu pracy. Wystarczy wybrać restauracje, wybrać i zaakceptować menu oraz koszty i dokonać rezerwacji.

Wigilijne spotkanie należy odpowiednio zaplanować i wybrać odpowiednią formę, tak by każdy był zadowolony. Nie traktujmy tego po macoszemu. Wigilia firmowa może być fajna, ale musi zostać zorganizowana z głową. Warto się do niej przygotować, bo przecież będziecie chcieli pochwalić się w Internetach swoją wigilią i pokazać, że firmowe imprezy są ciekawe, a ludzie pracujący w firmie zadowoleni i przyjaźnie nastawieni do świata.