Catering

20 stycznia, 2016 . Ilona Kozłowska

Catering. Niby wszyscy wiedzą, co to jest, a i tak sprowadzają to do jednego. Tak, chodzi o jedzenie, ale chodzi też o sposoby serwowania dań, o miejsce i charakter. Catering z biegiem lat nabierał kształtu, powstawały nowe rodzaje działalności cateringowej. Rodziło się mnóstwo małych firm, niektóre przetrwały i stały się pionierami w branży gastronomicznej, inne zakończyły swoją działalność.

Konkurencja jest spora i trzeba się ciężko napracować by zaistnieć i zdobyć swojego klienta. Jednak nie jest to walka z wiatrakami. Każdy rodzaj działalności cateringowej ma swojego klienta, o którego musi dbać i o którego musi się postarać.

Dziś catering nie ogranicza się tylko do usług związanych z jedzeniem. Firmy cateringowe coraz częściej oferują kompleksową organizację całego wydarzenia. Cateringowcy również muszą reagować na potrzeby rynku. Oczywiście rozszerzyć działalność cateringową jest prościej. Agencje eventowe miałby delikatny problem ze stworzeniem własnego cateringu, jednak bardzo często związują się z jedna firmą cateringową, tworząc team i współpracują ze sobą przez wiele lat.

Skupię się na kilku rodzajach działalności cateringowej oraz ich krótkiej charakterystyce. W literaturze przedmiotu można znaleźć różne podziały, jednak ja wypracowałam swój podział działalności cateringowej.

Catering śniadaniowy

W większości przypadków to małe firmy cateringowe zajmujące się dowozem świeżych kanapek do firm. Firma, która świadczy usługę nie musi podpisywać umowy z usługobiorcą, ponieważ w wielu przypadkach kanapki te, kupowane są przez pracowników. Takie rozwiązanie dobrze funkcjonuje w średnich i dużych firmach, gdzie pracownicy nie mają czasu na śniadanie w domu.

Catering stołówkowy

Działalność cateringowa świadczona na rzecz przedszkoli, szkól, korporacji. Jeśli usługobiorca posiada miejsce na zorganizowanie stołówki pracowniczej wraz z kuchnią, firma cateringowa świadczy usługi codziennie (prócz weekendów) w wyznaczonych godzinach na terenie usługobiorcy. Istnieją jednak firmy, które mogą zapewnić tylko miejsce na zorganizowanie stołówki, wtedy usługodawca dostarcza posiłki w odpowiednich opakowaniach do firmy usługobiorcy, tak by pracownicy mogli sobie odgrzać posiłek.

Catering sieciowy

W oparciu o ścisłe zasady prowadzenia działalności oraz standardy brandingu, organizator sieci sprzedaje know how partnerowi, który musi prowadzić restaurację według wyznaczonych przez organizatora standardów. Przykładem cateringu sieciowego jest McDonald, KFC, Subway czy NordFish. Dania serwowane są oparte o jedno menu, które sezonowo może się zmieniać. Smak potraw, standard obsługi oraz wystrój w każdej restauracji jest taki sam.

Catering Fast food

Catering, który opiera się na szybkim wydaniu jedzenia dla szerokiego grona odbiorców. W punktach typu fast food żywi się każdy. Menu punktu opiera się na kilku rodzajach potraw, które tylko częściowo podawane są na talerzu. Większość dań podawane jest z ręki do ręki. Ma to na celu szybkie zjedzenie posiłku. Catering fast foodowy jest łatwo dostępny dla swojego odbiorcy, zamówienie można złożyć telefonicznie, po przez stronę www lub drogą tradycyjną w punkcie. Firmy oferujące ten rodzaj cateringu posiadają w swojej ofercie również dowóz do klienta.

Catering eventowy

Catering eventowy opiera się na indywidualnym zamówieniu, dedykowanym menu oraz sposobem serwowania potraw. Catering eventowy polega na organizacji różnego typu wydarzeń firmowych i indywidualnych. Przykładem tej formy działalności są, np. wesela czy bankiety. Catering eventowy zorientowany jest bardzo mocno na klienta. Usługodawca dba tutaj o każdy szczegół wydarzenia. Na temat cateringu eventowego pojawi się osobny artykuł, który przybliży ten rodzaj działalności.

Catering restauracyjny

Charakteryzuje się tym, że usługodawca posiada własny lokal i serwuje potrawy ze ściśle określonego menu, które raczej nie ulega zmianom. Ta forma działalności cateringowej również posiada spore grono odbiorców. Potrawy wydawane są w ciągu 20 minut od zamówienia, a atmosfera jest bardziej kameralna.

Catering na kółkach, czyli food trucki

Forma cateringu, która zdobyła serce szerokiego grona odbiorców po przez nietypową formę podawania jedzenia. Food trucki to dania opierające się na dość szybkich w przygotowaniu daniach. Konkurencja jest spora, ale spory jest również wybór oferowanych potraw. Specjalnie przygotowany samochód, z kuchnią spełniającą wymogi sanitarne pozwala na zatrzymanie się w miejscu, gdzie znajdziemy potencjalnego klienta.