Catering

3 listopada, 2015 . Ilona Kozłowska

Jak wyobrażasz sobie idealną imprezę? Kolorowe światła, scena, a na niej Twoja ulubiona gwiazda. Wokół same znajome i przyjazne twarze. Rozmowy niemające końca i mnóstwo ciekawych atrakcji. Jest idealnie? Czy czegoś brakuje?

Wyobrażasz sobie imprezę bez cateringu? Ja też nie. Nawet najbardziej widowiskową imprezę można zepsuć zapominając o cateringu. Oczywiście nie każdy event jest taki sam i forma cateringu powinna być odpowiednio dopasowana do charakteru wydarzenia. Jednak bez względu na charakter imprezy catering być musi! Trzeba go zaplanować i dobrze przemyśleć. Ludzie prócz dobrej zabawy uwielbiają jeść. Nawet po zwykłej piątkowej imprezie, ludzie stoją w kolejkach po kebab czy zapiekankę. Na imprezach odbywających się w domu, zawsze na stole znajdują się przekąski. Wszędzie, gdzie się pojawimy, pojawia się jedzenie. Ludzie kochają próbować nowych smaków, robić zdjęcia jedzenia koniecznie z hashtagiem pornfood lub instafood. W ten sposób robią restauratorom, cateringowcom, szefom kuchni, organizatorom imprez darmową reklamę, a to w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.

Zatem planując event pamiętaj o kilku cateringowych rzeczach, które pozytywnie wpłyną na Twoją imprezę i jej opinie. Zaproś na spotkanie klienta, firmę cateringową i omówcie punkt po punkcie

Zapytaj o …

Zanim przejdziemy do menu, obsługi, charakteru imprezy, ustalmy kilka podstawowych rzeczy. Określmy ilość gości, dokładne miejsce wydarzenia, czas trwania imprezy i jaki jest cel danej imprezy. Są to ważne elementy pozwalające pójść nam krok dalej.

Charakter cateringu

Warto ustalić z klientem, jaki charakter ma impreza. Czy jest to konferencja, bankiet, impreza wieczorna połączona z występami i tańcami, czy impreza masowa, czy też plenerowa. Ma to ogromne znaczenie przy tworzeniu menu, zaplecza cateringowego oraz planowaniu obsługi. Przy tym punkcie należy ustalić również ilość osób przy stołach, ilość stolików koktajlowych, strefę chillout.

Odpowiednie menu

Należy dokładnie z klientem ustalić potrawy oraz ilości. Jedzenia nie może zabraknąć, ale też byłoby miło, gdyby nie zostało go zbyt wiele. Oczywiście w doborze ilości, klientowi pomaga specjalista ds. cateringu. Warto go posłuchać. Z pewnością nikt na tym nie straci, a dużo zyska. Żeby menu było odpowiednie należy uwzględnić sposoby żywieniowe wszystkich gości. Menu powinno zawierać potrawy wegetariańskie, mięsne, powinno być ich kilka do wyboru. Dla każdego rodzaju wydarzenia menu będzie wyglądało inaczej.

Miejsce cateringu

Warto dobrze zaplanować miejsce cateringu. Jeśli mamy do czynienia z cateringiem konferencyjnym, powinniśmy umieścić catering blisko sali konferencyjnej, jednak słuchacze nie powinni być rozpraszani odgłosami dochodzącymi z zaplecza czy sali konsumpcyjnej. Jeśli mamy wieczorną imprezę z tańcami i występami artystów, warto umieścić stoły cateringowe wokół miejsc siedzących tj. na obrzeżach sali. Natomiast, jeśli jest to plener, to powinniśmy wyznaczyć strefę cateringową. Miejsce takie powinno być łatwo dostępne dla wszystkich.

Zaplecze cateringu

Warto zaplanować takie zaplecze w dość bliskiej odległości od miejsca konsumpcyjnego. Oczywiście, jeśli organizujemy imprezę w miejscu, gdzie catering posiada własną kuchnię, pozbywamy się problemu z miejscem na zaplecze. Jednak nie zawsze mamy taka możliwość, wtedy trzeba zapewnić odpowiednie miejsce, ale nie może ono być widoczne do gości. Goście też nie powinni słyszeć niczego, co dochodzi z cateringowego zaplecza.

Forma serwowania dań

Warto uzgodnić z klientem i firmą cateringową sposób podawania dań. Czy mają być to potrawy podawane do stołu, czy goście mają podchodzić do stanowisk, gdzie kucharz wyserwuje danie. A może tak zwany szwedzki stół. Są to dość istotne informacje. Mając te informacje łatwiej nam dostosować sposób serwowania potraw. Daje nam to obraz całości.

Dekoracje na stołach

Ważnym elementem są dekoracje stołów cateringowych i konsumpcyjnych. Dobrze, gdy stoły są spójne z całością imprezy. Wtedy oddają charakter wydarzenia. I tu też odpowiednio do imprezy dekorujemy stoły. Przy plenerach – imprezach masowych ciężko o dekoracje, ale można zadbać np. o to, by naczynia jednorazowe miały logo czy kolory danej imprezy. Wszystko można zrobić, ale trzeba to dobrze przemyśleć. Nawet stoły podczas konferencji można ciekawie udekorować i wykorzystać to marketingowo.

Jeśli zachowamy wszystkie te elementy możemy liczyć na sukces. Ludzie kochają robić zdjęcia potraw, jeśli np. koreczki będą ze zwykłą wykałaczką, nie zrobią wrażenia, ale jeśli zrobimy z niej małą chorągiewkę z logotypem, wtedy możemy być pewni, że nasze koreczki znajdą się na zdjęciach. Nie zapominajmy też o tym, by zrobić małą reklamę firmie cateringowej. Ma to znaczenie w przypadku imprez plenerowych, masowych, gdzie odbiorcami imprezy są różni ludzie, a nie konkretna firma. Chociaż i tu przyda się reklama, z uwagi na to, że imprezy firmowe, to nie tylko imprezy dla pracowników.

Catering to bardzo ważny element całego wydarzenia. Nie powinniśmy też traktować tego po macoszemu. Jeśli chcemy wywołać efekt WOW zainwestujmy w jedzenie i jego oprawę. Pamiętajmy o tym, że marketing wirusowy to nadal jedna z lepszych form promocji. Zarówno jedna jak i druga strona powinny mieć wspólny cel. Jeśli go zabraknie, to stracimy coś po drodze.

Catering musi współgrać z eventem, to on jest gwiazdą i każdy chce go mieć i skosztować. Catering jest celebrytą. Musi pozować do zdjęć, uśmiechać się i zachęcać, a do tego dobrze smakować. To o nim się mówi podczas eventu i po jego zakończeniu, zatem poświęćmy mu dłuższą chwilę, by dobrze go zaplanować.