Catering

27 kwietnia, 2015 . Ilona Kozłowska

Dla większości przygoda z gastronomią zaczyna się od kelnerstwa. Zazwyczaj pierwszy kontakt mamy z tym środowiskiem pracy podczas studiów. Fajna praca, elastyczny grafik. Praca niezbyt zobowiązująca i łatwa do nauki. Czy na pewno? Moim zdaniem zawód kelner to nie taka prosta sprawa.

Po pierwsze trzeba to lubić i przejść kilka nauk, by nie być złym kelnerem. W dzisiejszych czasach nikt z nas nie lubi być obsługiwany byle jak. Niestety, w wielu kanjpkach, barach czy restauracjach pracodawca nie kładzie dużego nacisku na odpowiednie szkolenia dla pracowników czy odpowiedni ich wybór. Ci, którzy traktują tę pracę poważnie szkolą się sami i zdobywają doświadczenie w wielu renomowanych restauracjach, czy firmach cateringowych, a także na profesjonalnych szkoleniach.

Zawód kelner to odpowiedzialność. To bezpośrednia praca z klientem, a raczej gościem. To od obsługi zależy czy goście wrócą do nas jeszcze czy na zawsze zapomną o tym miejscu czy firmie.

Zatem jeśli jesteś lub zamierzasz zostać kelnerem, czy kelnerką unikaj tych błędów!

Oto moje Top Ten błędów kelnerskich!

Brak powitania gościa

Podstawowym błędem kelnerskim jest brak powitania gości w restauracji. Już od pierwszego momentu kelner powinien zainteresować się gośćmi, usadzić ich przy stoliku oraz podać kartę menu. Wpierw kobiecie, później mężczyźnie.

Nieznajomość karty menu

Nasz gość nie ma obowiązku znania każdej nazwy potrawy. Kiedy jakaś nazwa zwróci uwagę, goście wypytują o nią kelnera. Nie ma nic gorszego niż kelner, który nie zna dań w karcie.

Zbytnie sztywniactwo

Dobra postawa, profesjonalizm jak najbardziej! Jednak kelner też powinien zażartować, uśmiechnąć się i wprowadzić miła atmosferę. Zwiększ swoją szansę na napiwki.

Niechlujność

Nikt z nas nie lubi być obsługiwany przez kogoś, kto ma brudne ręce czy wydziela nieprzyjemny zapach. Do pracy przychodź rześki, zadbany i czysty! Pamiętaj żeby Twój strój był czysty i wyprasowany. Jesteś wizytówką restauracji, baru czy firmy cateringowej.

Nadgorliwość

To nie jest dobra droga po wyższy napiwek! Nie skacz, co 5 minut koło gościa. On potrzebuje spokoju. Nie zdrabniaj. To nie jest mile widziane. Kontakt wzrokowy z gościem jest wskazany, ale uwierz mi, jeśli Twój gość będzie Cię potrzebować, da Tobie odpowiedni znak.

Chaos

Pomylone zamówienia, brak reakcji na zwrot dań, długie oczekiwanie na rachunek. Można by wymienić wiele chaotycznych elementów. Staraj się tego unikać. To zniechęca gości do powrotu.

Obojętność

Zakładanie z góry, że to tylko chwilowa praca i obojętna postawa wobec naszego gościa nie przekona nikogo do powrotu. Tu nie ma miejsca na obojętność. Nawet, jeśli masz zły dzień to musisz ubrać maskę i z uśmiechem wykonywać swoje zadania.

Można już zabrać?

Osobiście bardzo źle reaguje na ten tekst. Do cholery! Nie znasz układu sztućcy? Sztućce ułożone na godzinę 5 oznaczają DZIĘKUJĘ SKOCZYŁEM, MOŻNA ZABRAĆ TALERZ. Fakt, nie zabieraj go, gdy inni goście siedzący przy stole jeszcze konsumują. Nie zabieraj tez filiżanki czy longa. Goście nie mogą siedzieć przy pustym stole.

Brak znajomości standardów obsługi

Jeśli nie znasz zasad podawania posiłków oraz zabierania naczyń, to licz się z tym, że Twój gość nie będzie z tego zadowolony. Jeśli standard obsługi nie będzie standardem, to nie liczmy na miły komentarz.

Nieumiejętne trzymanie tacy

Jeśli nie potrafisz jej trzymać prawidłowo masz większe prawdopodobieństwo, że coś z tej tacy spadnie. Pół biedy jak stanie się to na kuchni, gorzej jak przypadkowo ubrudzimy naszego gościa lub zrobimy mu krzywdę. Umiejętność posługiwania się tacą kelnerską to ważny i istotny element pracy kelnera.

BONUS

Nieumiejętność nakrycia stołu

Jeśli nie masz pojęcia jak to zrobić, pytaj! Nie ma nic gorszego jak źle nakryty stół przed imprezą. Twoim obowiązkiem jest znanie naczyń oraz znajomość nakrycia stołu. Przecież robisz to też, na co dzień, choć w uboższej wersji.

Kelnerze! Kelnerko! Nie popełniaj tych błędów. Staraj się być jak najlepszym kelnerem. Zaowocuje to w przyszłości. Nie od razu wybudowano Rzym, więc od razu nie staniesz się kierownikiem sali. Przygoda z kelnerstwem to ciekawa praca z ludźmi. Wiele możliwości i nowości.

Chcesz usłyszeć „Good job” lub „Jesteś naszym ulubionym kelnerem?” Staraj się o to!