Catering

15 grudnia, 2014 . Ilona Kozłowska

Somelier. Kim jest i czym się zajmuje?

W Polsce to wciąż mało doceniany zawód, a szkoda. Sztuka picia wina zaczyna odgrywać coraz większą rolę i coraz więcej osób zaczyna pić wino do potraw, zaczyna je lubić i delektuje się nim. Zaczyna je degustować i szukać odpowiedniego rodzaju dla siebie. Na bankietach czy wieczornych imprezach na stołach bankietowych pojawiają się kieliszki z winem. Do tego butelki, by goście mogli zorientować się, jakie wino piją. Problem może pojawić się w momencie, kiedy zapytamy kelnera o dane wino, a on nie będzie miał o nim pojęcia.I ma do tego prawo, choć gość nie musi być tego świadomy, że ten kelner nie jest somelierem. Winami i napojami powinien zajmować się somelier. To ktoś więcej niż kelner. To osoba posiadająca wiedzę na temat win, sposobu jego podawania. Somelier powinien posiadać wiedzę nie tylko o winach, ale także o alkoholach ciężkich.

Od zawsze cieszył mnie widok someliera na firmowych imprezach. Ma swój stolik – bar, a na nim wina i kieliszki. Lubię patrzeć jak goście rozmawiają i poszerzają swoją wiedzę na temat wina, które piją. Sama jestem miłośniczką wina i chętnie łykam ciekawostki z tego świata. Może w przyszłości uda mi się stworzyć małą domową winnicę, która małymi krokami się powiększa.

Skąd się wzięła nazwa Somelier?

Nazwa Somelier pochodzi z języka francuskiego „saumalier”. Termin ten oznacza człowieka prowadzącego zwierzęta, które przenoszą ładunki na grzbietach. Mało ma to wspólnego z tym, czym zajmuje się somelier. W Polsce jest łatwiej to powiązać. W naszym ojczystym języku termin ten oznacza podczaszego. Podczaszy to osoba, która za czasów królów degustowała wszelkie trunki przed gośćmi i królem na ważnych uroczystościach. Zwyczaj ten zachował się do dziś. To właśnie somelier przed podaniem wina gościom, próbuje je, sprawdzając w ten sposób czy wino nie jest zepsute.

Czym zajmuje się Somelier?

Do jego obowiązków w restauracji należy ciągłe zaopatrywanie restauracyjnej piwniczki z winami. Dużo podróżuje i szuka nowości, układa kartę win, oczywiście konsultując się przy tym z szefem kuchni. Somelier dba o wina, zapewnia im dobre warunki leżakowania oraz starzenia się. W restauracji somelier dba o gości, podaje, poleca oraz dobiera odpowiednie wina dla gości. Dobiera odpowiednie szkło do wina oraz dba o dekantację.

Coraz częściej usługi somelierskie wychodzą poza restauracje. Wchodzą na firmowe bankiety. Somelierzy prześcigając się w nowościach, szukają nowych rozwiązań podawania wina oraz opowiadania o nim. Ciekawym dla mnie sposobem jest venenciadorstwo. Jest to wyższa forma podawania wina, a konkretniej sherry.

Mnie sam sposób podania tego trunku urzekł. Jest to coś pięknego. Ten precyzyjny ruch, widok lejącego się sherry. Aż chce się spróbować.

Venenciador – kim jest?

Specjalizuje się on w serwowaniu sherry za pomocą specjalnego, giętkiego nabieraka – venecii. Venenciador wydobywa wino z beczki i wlewa je za pomocą venecii z pewnej wysokości, prosto do kieliszków. Profesja ta jest dość stara i typowa dla Andaluzji. W Jerez venenciadorzy mają pełne ręce roboty. Urozmaicają każdą imprezę, wesele czy święta polewając swoim gościom tradycyjny Jerezelski trunek.

Chcesz zaskoczyć swoich gości? Chcesz nadać wyjątkowości? Koniecznie skorzystaj z Venenciadora!

Jose Manuel Ruz