Catering

www.niezwykleinspiracjeslubne.blogspot.com

8 grudnia, 2014 . Ilona Kozłowska

Idziesz na przyjęcie, na wejściu widzisz tablicę z rozmieszczeniem gości. Szukasz swojego nazwiska. Jest. Stolik nr 5. Szukasz wizytówki z Twoim imieniem na stole i zajmujesz miejsce. Proste prawda? Jednak ktoś wcześniej musiał to ułożyć. Nie jest to proste zadanie. Gości nie usadzamy jak popadnie. Kto, z kim i przy jakim stole usiądzie ma ogromne znaczenie na przyjęciach. Organizując rodzinne urodziny, pomijamy ten fakt i nie przykładamy do tego specjalnie uwagi. Wesele? Tutaj już koniecznie trzeba rozplanować rozmieszczenie gości. Impreza firmowa? Oczywiście, że tak! To bardzo ważny element przyjęcia! Zatem jak to zrobić? Czym się kierować przy rozmieszczeniu gości?

Jest kilka zasad, których należy się trzymać, by nikogo nie urazić.

Najlepsze miejsca, czyli te, z których można obserwować całą salę należą się oczywiście gościom. Jest to ogólna zasada bon tonu. Pracowników i klientów usadzamy naprzemiennie, po to, by pracownicy zajmowali się klientem, a nie sobą nawzajem. Nie usadzamy obok siebie dwóch kobiet ani dwóch mężczyzn. Usadzamy ich naprzemiennie. Małżeństwa? Z reguły sadzamy małżonków obok siebie, jednak nie popełni się błędu, jeśli ich rozdzielimy. Wyjątkiem są młode małżeństwa. Jeśli ich rozdzielimy, mogą czuć się nieswojo lub mogą poczuć się urażone tym faktem. Młode małżeństwa nie czują się pewnie na przyjęciach, gdy ich rozdzielimy.

Ważne jest, aby pamiętać o wieku, zajmowanych stanowiskach zawodowych oraz tytułach naszych gości. Najbliżej gospodarza imprezy sadza się najważniejszych gości.

Miejsce pośrodku należy do gospodarza imprezy, czyli do pracowników firmy lub samego prezesa firmy, która organizuje przyjęcie. Jeśli siadamy naprzeciwko siebie to, na wprost gospodarza powinien zasiąść gość główny, następnie po jego prawej stronie kolejne osoby, które umieszczamy według pozycji zajmowanej w przedsiębiorstwie. Należy pamiętać, że naprzeciwko siebie powinni siedzieć pracownicy zajmujący podobne stanowiska. Jeśli na przyjęcie zostali zaproszeni również małżonkowie, to usadzamy ich naprzemiennie, partner/partnerka po prawej stronie.

Nasi goście nie powinni siedzieć tyłem do drzwi. Zasada jest średniowieczna, ale wciąż aktualna. Ma ona na celu zapobiec podstępnemu napadowi na gościa podczas posiłku. Usadzenie gości tyłem do drzwi jest w złym guście, a tak usadzone osoby z pewnością poczują się urażone.

Jeśli mamy do czynienia z imprezą firmową. Należy pamiętać, że zarząd siedzi osobno, nie zasiada z pracownikami. Pracownicy zasiadają razem z innymi klientami czy razem ze sobą. Jeśli impreza jest tylko dla pracowników, to możemy usadzić gości według działów, w których pracują lub delikatnie ich przemieszać, co wpłynie na lepsze relacje między pracownikami.

Kiedy stosujemy rozmieszczenie gości?

Nie do każdej imprezy pasuje planowanie miejsc dla gości. Jeśli chcemy zaplanować miejsca dla gości, to nasza impreza nie może mieć charakteru integracyjnego. Rozmieszczenie zaproszonych gości stosujemy w przypadku zasiadanych bankietów, które mają na celu uczczenie jakiegoś wydarzenia, wprowadzenie nowego produktu na rynek, impreza jubileuszowa lub impreza mająca na celu nawiązania nowej współpracy z nowymi partnerami biznesowymi. Przy imprezach typu standing party, czy imprezach plenerowych rozmieszczenie gości nie ma sensu.