Catering

28 listopada, 2014 . Ilona Kozłowska

Każdy z Nas wiele razy bywał na przyjęciach, gdzie obsługa podawała jedzenie do stołu. Z pewnością też organizowaliście małe przyjęcie w domu. Spotkanie ze znajomymi czy rodzinny obiad. Niby prosta rzecz, ale są elementy, na które wiele osób nie zwraca uwagi, a przy sprzątaniu naczyń przez kelnerów są w stanie powiedzieć im coś przykrego na temat ich pracy czy wychowania. Otóż kelner wie, kiedy ma sprzątnąć naczynia ze stołu, tylko zaproszeni goście nie wiedzą jak dać w poprawny sposób kelnerowi znać o tym, że nie będą już konsumowali.

Zadaniem osoby organizującej przyjęcie jest rozsadzenie gości przy stole. Jeśli jest to rodzinne przyjęcie jest to łatwiejsze zadanie. Problem może pojawić się w momencie rozsadzenia pracowników czy klientów, z którymi łączą nas czysto służbowe relacje. O tym, jaka jest hierarchia rozmieszczenia gości w następnym artykule.

W oczekiwaniu na gości powinno podać się aperitif, czyli delikatny drink alkoholowy lub drink owocowy. Zazwyczaj trwa to około 20 minut.

No dobrze. Goście zostali powitani i siadają na swoich miejscach przy stole. Co dalej? W pierwszej kolejności rozkładamy serwetę na naszych kolanach i nie ściągamy jej aż do momentu, w którym wstajemy i odchodzimy od stołu. Zaczynamy od zupy. Kelner podchodzi do każdego i z dzbanka nalewa zupę do talerza lub bulionówki. Jeśli mamy standardowy talerz do zupy, wtedy spożywamy ją końcem łyżki. Nigdy bokiem! Dopuszczalne jest lekkie przechylenie talerza w kierunku do siebie w celu wybrania resztki zupy. Dlaczego przechylamy talerz do siebie? Zupę jemy nabierając ją łyżką do siebie, a nie do siebie. Jeśli podano zupę, a nie podano łyżki. Wtedy pijemy zupę z bulionówki. Po skończonej konsumpcji zupy, łyżkę odkładamy na talerzyk znajdujący się pod talerzem do zupy.

Kelner dostał sygnał, więc podchodzi do stolika i zbiera wykorzystane naczynia. Na stole znajduje się talerz do dania głównego, sztućce oraz szkło do soku czy wody. Chwila odpoczynku, jednak nie odchodzimy od stołu. Kelnerzy przynoszą półmiski z potrawami. Układają je w stole, tak by każdemu było wygodnie po nie sięgnąć. Kiedy drugie danie ląduje na stole, wtedy zaczyna się zabawa. Kto powinien pierwszy nałożyć sobie na talerz. Od czego zacząć i ile nałożyć? Pierwsi korzystają goście, gospodarze na końcu. Nie wybieramy z półmisków jedzenia ze środka. Nakładamy pierwsze z brzegu. Nie eleganckie jest przebieranie jedzenia. Nie nakładamy też posiłku własnymi sztućcami. Do tego służą sztućce w półmiskach. Na talerz powinniśmy nałożyć sobie tyle ile faktycznie zjemy. Lepiej nałożyć mniej i później dobrać, niż nałożyć za dużo i nie zjeść wszystkiego. Zachowajmy estetykę na talerzu. To świadczy o nas. Panowie nie nakładają jedzenia paniom. Każdy robi to sam, chyba, że w towarzystwie znajduje się osoba, która wymaga pomocy w przytrzymaniu półmiska czy nałożeniu jedzenia.

Konsumujemy w spokoju, nie spieszymy się z jedzeniem. Nie mówimy z pełną buzią. Jeśli chcemy się napić, przecieramy serwetą usta i wtedy chwytamy, za pokal z wodą czy sokiem.

W trakcie posiłku nie odchodzimy od stołu. Od stołu można odejść w momencie, kiedy wszyscy skończą jeść. W dobrym tonie jest, aby gospodarz spożywał posiłek tak długo jak ostatni gość. Wtedy nikt nie poczuje się źle przy stole.

Jak ułożyć sztućce by nie stracić talerza? Otóż zasada jest bardzo prosta. Skończyłeś jeść ułóż sztućce na talerzu na godzinie 5. Nie skończyłeś jeść? Skrzyżuj sztućce na talerzu, wtedy kelner będzie wiedział, że nie skończyłeś jeść i będziesz chciał ponownie nałożyć sobie na talerz. Jeśli masz jeszcze jedzenie na talerzu, a nie chcesz go oddawać, wtedy ułóż sztućce podobnie jak byś prosił o dokładkę z tym, że nie krzyżujesz ich. Pamiętajmy, że sztućce raz użyte nie mogą dotknąć obrusa.

Co z palaczami? W złym tonie jest palenie papierosów przy stole podczas obiadu. Papieros powinien pojawić się w momencie podania deseru. Jest jednak warunek! Wszystkie osoby przy stole muszą wyrazić zgodę. Jeśli choć jedna osoba ma coś przeciwko, należy odejść od stołu i skierować się w miejsce gdzie można zapalić. Coraz częściej są tworzone palarnie dla gości.

Po skończonej konsumpcji wypada podziękować gościom za wspólny posiłek. Pamiętajmy o zapewnienie miłej atmosfery przy stole. Nie rozmawiajmy o przykrych i bolesnych sytuacjach. Mówmy o tym co przyjemne, co wywoła uśmiech na twarzach gości.