Catering

www.lifehacking.pl

22 listopada, 2014 . Ilona Kozłowska

Kiedy byłam małą dziewczynką, pod choinką zamiast zabawek znalazłam książkę o nakrywaniu stołu. Pomyślałam wtedy, że ktoś się pomylił. Jednak nie. To był prezent dla mnie. Książka zawierała sporo zdjęć, wiec, jako dziecko chętnie do niej zaglądałam. Dzięki czemu poznałam sekrety nakrycia stołu. Już jako mała dziewczynka składałam serwetki – oczywiście w najprostszy możliwy sposób. Pomagałam mamie w szykowaniu stołu przy każdej rodzinnej imprezie. Dla mnie musiał być idealny. Wtedy dobrze się przy nim jadło i gawędziło o wszystkim.

W końcu nadszedł moment, w którym musiałam sama nakryć cały stół. Było to dla mnie wyzwaniem. Od czego zaczęłam? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Obrus

Od tego trzeba zacząć. Obrus musi być czysty, wyprasowany, bez uszkodzeń i trwałych plam. Obrus musi zwisać z każdej strony stołu równo. Przyjęte jest, że tak zwany zwis obrusa to około 20 cm z każdej strony. Obrus w żadnym wypadku nie powinien dotykać naszych kolan. Pamiętajmy, że obrus i serwety powinny być dobrane do koloru naszej zastawy.

Talerze

W odległości 1 cm od krawędzi stołu ustawiamy talerz do dania głównego. Na nim stawiamy mniejszy talerz do przystawki lub do zupy. Możemy także podać przystawkę na talerzu. Wygląda to ładnie i zachęcająco. Jeśli nasi goście nie lubią mieszać sałatki z innym jedzeniem, musimy pamiętać, aby umieścić nad talerzem małą miseczkę lub talerzyk przeznaczony na sałatkę. Jednak często w tym miejscu znajduje się talerzyk na pieczywo.

nakrycie stolu kieliszki

Sztućce

Największy problem to sztućce. Sztućce kładziemy w odległości 1-2 cm od talerza, po obu stronach. Układamy go od wewnętrznej do zewnętrznej strony. Nasi goście będą z nich korzystać w odwrotnej kolejności (od zewnątrz do wewnątrz). Widelce kładziemy po lewej stronie, natomiast noże oraz łyżkę do zupy po prawej. Noże powinny być skierowane ostrzem do talerza. Sztućce układamy równolegle, w równych odstępach. Sztućce do dania głównego powinny leżeć jak najbliżej talerza głównego, później kładziemy sztućce przeznaczone do serwowanych dań w odpowiedniej kolejności. Układ sztućcy powinien być elegancki i funkcjonalny. Jeśli w naszym menu znajduje się ciasto lub inny deser, nie możemy zapomnieć o umieszczeniu nad talerzem widelczyka i łyżeczki. Kładziemy je poziomo do talerza. Widelec skierowany widełkami w lewa stronę, natomiast łyżeczka w lewą stronę. Łyżeczka musi znajdować się nad widelczykiem.

Szkło

Wszelkie kieliszki, szklanki i filiżanki kładziemy w prawym górnym rogu talerza. Zaczynamy od szkła bazowego. Stawiamy je 1 cm od noża do dania głównego. Szkło, którego goście piją podczas konsumpcji przystawki kładziemy po prawej stronie szkła bazowego, jednak nieco niżej. Po lewej stronie szkła bazowego układamy kieliszek do wody, nieco wyżej niż szkło bazowe. Jeśli stosujemy kieliszki do wina, a posiadamy mało miejsca na stole. Warto zastosować uniwersalny kieliszek do wina białego i czerwonego. Przeważnie nasi goście piją jeden rodzaj wina. Układ szkła na stole może być w linii prostej lub w układzie trójkątnym. Filiżankę do kawy stawiamy po prawej stronie od zewnętrznego szkła. Możemy na talerzyku umieścić łyżeczkę do kawy/herbaty.

Serwetka

Serwetki muszą być odpowiednio dobrane kolorystycznie do obrusa oraz zastawy. Umieszczamy ją po lewej stronie lub zwinięte w rulon i umieszczone w pierścieniu kładziemy na talerzu. Możemy złożyć serwetkę w trójkąt i na niej umieścić sztućce. Jednak bardziej elegancko wygląda serweta umieszczona obok sztućca. Jednorazowe serwetki możemy stosować w domu, jednak, gdy organizujemy wystawne przyjęcie konieczne jest zastosowanie serwetek płóciennych.

Wizytówki

Jeśli zaplanowaliśmy rozmieszczenie gości, to musimy umieścić w stole wizytówki imienne. Przeważnie stawiamy je nad talerzem po lewej stronie. Jednak w ustawieniu wizytówek mamy dużą dowolność. Powinny być ustawione tak, by były łatwo zauważalne. Jeśli mamy niestandardowe wizytówki, np. w kształcie motyla. Możemy je umieścić na kieliszku. Możemy także użyć owocu lub szyszki by umieścić wizytówkę. Wizytówki są jednocześnie dekoracją stołu i warto przemyśleć, w jaki sposób je zaprezentować i odpowiednio dobrać do wydarzenia oraz wyglądu stołu.

Dekoracje

Im mniej tym lepiej. Zaakcentujmy dekoracje. Nie umieszczajmy zbyt wielu elementów na stole. Możemy zastosować bieżniki na obrusie lub dekoracyjny materiał. Elementem dekoracyjnym są kwiaty, czy elementy potrzebne do umieszczenie wizytówek. Dekoracje zależą od charakteru przyjęcia. Jeśli jest to stół świąteczny zastosujmy dekoracje związane ze świętami. To jak udekorujemy stół zależy od naszej wyobraźni, ale nie możemy przesadzić. Pamiętajmy, że sama serweta jest już elementem dekoracyjnym

Gotowi na nakrycie stołu? Zbliżają się święta. Warto, więc pomyśleć o tym jak będzie wyglądał nasz świąteczny stół. Ja już planuję małe zakupy. W tym roku też muszę zaskoczyć moich gości.