3 września, 2014 . Ilona Kozłowska

Wesele … każdy marzy o tym by było idealne, wyjątkowe a co najważniejsze oryginalne. Nikt nie lubi powielać sztampowych pomysłów. Kopiarki nadają się tylko do kopiowania dokumentów!!! Jeśli chcemy by nasze wesele spełniało nasze oczekiwania zaufajmy ludziom, którzy od lat zajmują się organizacją wesel. Młoda Para niech zajmie się relaksem przed weselem, a nie sprawdzaniem podwykonawców, spotykaniem się z florystką czy dekoratorką. Takie spotkania są potrzebne, ale TYLKO raz i konkretnie! Późniejsze spotkania są już bardziej informacyjne, oczywiście każdy krok należy konsultować z młodą parą, ale oni maja dać tylko akceptacje lub nie 😉

Każdy organizator wesel doskonale wie, co ma robić i jak zacząć działać. Bardzo ważnym elementem takiej osoby jest kwestionariusz weselny, który wypełniany jest na pierwszym spotkaniu. Co zawiera taki kwestionariusz? Przeważnie znajdują się tam pytania do młodej pary, które mają na celu ułatwienie organizacji wesela. Uwaga! Pytania potrafią być bardzo szczegółowe. Często firmy zajmujące się organizacją wesel zamieszczają taki kwestionariusz na stronie internetowej.kwestionariusz

Kilka słów na temat takiej ankiety. Zawiera ona kilka części. Pierwsza z nich to podstawowa część, w której zbiera się ogólne informacje dotyczące planowanego wesela, które pozwolą stworzyć odpowiedni scenariusz wesela.

 1. Dane podstawowe (imię i nazwisko, adres, kontakt).
 2. Informacje ogólne dotyczące młodej pary (ulubiony kolor, muzyka, kuchnia, hobby itp.).
 3. Ślub/wesele (data, miejsce, charakter wesela, ilość gości).

Kolejne punkty kwestionariusza dotyczą tego, czym firma zajmie się jeszcze. Często jest tak, że moda para większość chce zrobić na własną rękę myśląc, że w ten sposób zaoszczędzi pieniądze. Nie jest tak do końca, zaoszczędzony tysiąc czy dwa często są wynikiem braków organizacyjnych. Młodzi nie myślą tak jak organizatorzy, zatem wiele punktów pomijają, czego przykładem było ostatnie wesele, które organizowałam. Na szczęście byłam przygotowana na taką sytuację, więc braki były zauważalne tylko dla mnie, a nie dla gości. Były to, co prawda małe szczegóły, ale nie można było ich pominąć. Przygotowane przez młodą parę tablo z rozsadzeniem gości gdzieś musiało zostać powieszone i tutaj młodzi zapomnieli o dodatkowym stelażu czy tablicy. Gdyby zabrakło tego tablo na wejściu było by zamieszanie wśród gości, bo nikt nie wiedziałby, do którego stolika podejść i gdzie usiąść. Kolejną rzeczą była księga gości. Ok, księga jest i to nawet bardzo ładna, ale brakuje stoliczka, żeby goście swobodnie mogli się do niej wpisać. To są szczegóły, na które zareagowałam bardzo szybko, ale takich sytuacji było więcej, one stresują młodych i tworzy się niepotrzebne zamieszanie. Dlatego warto zaufać firmom, które specjalizują się w organizacji takich wydarzeń. One nie pominą niczego i wtedy wesele będzie w 100% bezstresowe.

Wróćmy do kwestionariusza. Skoro podstawowe informacje o weselu już zdobędziemy. Dowiedzmy się, zatem co jeszcze będzie należało do naszych obowiązków. Druga część ankiety dotyczy dodatkowych elementów ceremonii:

 1. Ceremonia zaślubin, (kto ma wyszukać odpowiednie miejsce, dekoracje miejsca, oprawa muzyczna, atrakcje po ceremonii – płatki róż, bańki mydlane itp.).
 2. Przyjęcie weselne ( tak jak w punkcie 1 plus, tort, alkohol, catering, upominki dla gości, prezent dla rodziców, sugestie i uwagi młodych).
 3. Stylizacja młodej pary, świadków, rodziców (pomoc w doborze odpowiedniej sukni, garnituru, makijaż, fryzura).
 4. Zaproszenia ślubne, winietki i inne materiały drukowane.
 5. Fotograf/filmowiec.
 6. Transport i noclegi.
 7. Usługi dodatkowe (atrakcje urozmaicające wesele).
 8. Pomoc organizacyjna w zakresie nauki pierwszego tańca, wieczór kawalerski/panieński, koordynacja listy prezentów, podróż poślubna, obrączki, księga gości, opieka nad dziećmi itp.
 9. Planowany budżet na wesele.

Jak widzicie sporo jest tych elementów i gdyby to wszystko miało pozostać na głowie młodych to z wesela za wiele by nie było. Wbrew pozorom organizacja wesela nie jest taka prosta, jest tu sporo szczegółów, o które trzeba zadbać. Jedno wiąże się z drugim, dlatego wszystko współgra ze sobą. Raz jeszcze podkreślam zaufajcie specą od wesel! Ja na pewno tak zrobię, mimo, że mogę to zrobić sama!

Więcej zdjęć na FunPage CeBarcinek.